New Work / LUCIE KOLDOVÁ, VRTIŠKA A ŽÁK PRE JAVORINU

Tradičná slovenská nábytkárska značka Javorina predstavila na aktuálnom októbrovom Designbloku v Prahe v premiére nové kolekcie. Už druhú spoluprácu s dizajnérmi Vrtiškom a Žákom, tentokrát prvý krát stoličky LOPA a TUBA a prvý krát aj kolekciu stolov XX od Lucie Koldovej. A prišlo aj ocenenie, cena Designbloku za najlepšiu kolekciu nábytku. Javorina tak potvrdzuje, že je tradičná značka, ktorá sa v našom prostredí chová netradične. Pravidelné spolupráce výrobcov s dizajnérmi u nás ešte stále nie sú veľmi štandardný postup. Samozrejme, sú tu nábytkárske značky s dlhodobo výraznym a kvalitným profilom ako napríklad BRIK, DOMARK (aj oni sa  zúčastnili na Designbloku a dôstojne), ale v ich portfóliu sa spolupráce s novými dizajnérmi veľmi nenosia. Na stránkach napr. DOMARK-u mená dizajnérov ich produktov absentujú a pre BRIK sú to takmer výlúčne autorské dizajny Ivana Čobeja (zakladateľa a majiteľa značky).

Javorina, ide už druhý rok novou cestou. Je za tým, okrem iného, aj snaha viac sa presadiť (okrem nemeckého) aj na českom, respektíve československom trhu. Možno aj preto značka oslovuje dizajnérov známych v českom prostredí. Za týmto rozhodnutím, je ale možno aj znalosť reálnej situácie. Českí dizanéri majú totiž viac skúsenosti s navrhovaním produktov pre reálnu výrobu. Zo Slovákov Javorina spolupracovala s Borisom Klimekom, ten ale pôsobí v Čechách (aj tam študoval) a s Tomášom Králom, to je slovenský dizajnér, ktorý ale dlhodobo pôsobí v Švajčiarsku. To stojí za zamyslenie….

XX

Rozhodnutie Javoriny osloviť Luciu Koldovú je sebavedomé aj strategické. Táto, medzinárodne vyhľadávaná dizajnérka, patrí aktuálne v Čechách k tým naj. Jej spolupráce s výrobcami pribúdajú priam geometrickým radom. Stačí spomenúť, že minulý rok navrhovala pre nábytkový veľtrh IMM v Kolíne veľú inštaláciu DAS HAUS – to je veľmi prestížne zadanie a každoročne jedna z najviac sledovaných udalostí na veľtrhu. Rukopis dizajnérky je dosť jasný. Má rada veľmi čisté, minimalistické, ale senzuálne formy. A často hľadá jemný akcent ako tieto formy zvýrazniť. Aj jej kolekcia pre Javorinu je taká. Hlavný prvok jej stolov je práve výrazná, esovite zaoblená podnož v tvare X, na ktorú položila jemne zaoblenú hornú dosku. To všetko v krásne spracovanom dubovom dreve. Čisté, efektívne aj efektné. Jemné, ženské a vďaka materiálu nadčasové.

Lucie Koldová, Kolekcia XX, jedálenský stôl.

Stoličky

Podobne vyťažené (aj keď viac v Čechách) je Studio Vrtiška a Žák. Spolupracovali už s viacerými výrobcami ako s MM CITÉ, Jitona, UP závody, Lasvit. Ich portfólio je veľmi rôznorodé, ale tiež inklinujú k čistým a redukovaným formám s viac dynamickou siluetou. S Javorinou už spolupracujú druhý rok. Po menších bytových doplnkoch a stolíkoch navrhli nové stoličky.

Áno, stolička je jedno z najťažších zadaní, je ich nespočet a nespočet dobrých. Vrtiška a Žák hľadali nejaký univerzálny, klasický tvar. Popri tom chceli poukázať na vysokú remeselnú kvalitu, ktorá je typická pre produkty značky. Tak vznikla jedálenská stolička LOPA, ktorá má jednoduchý utilitárny tvar a pekné je, že vďaka použitej technológii a remeselnému opracovaniu nemá žiadne skrutky. Sedák má tvar písmena O a pripomína sploštený disk. Opierka je jednoduchý, mäkko modelovaný pozdĺžny ovál. Jej sestra, stolička TUBA, má potom svižné podrúčky a minimalisticky, ale dynamicky formovaný rám, zároveň ale pôsobí a aj je, vďaka spracovaniu pevná a trvácna. Pekný detail je sedák, ktorý jemne preteká cez nosnú konštrukciu.

 

 

 

 

7 / 11 / 2019
by Ľubica Hustá
Zdieľaj na Facebook