Esej / DOLE PO ŠPIRÁLE: DENNÍK PERLOVEJ RIEKY

Dean navštívil šieste trienále v Guangzhou s názvom "As We May Think: Feedforward", ktorého kurátormi sú Angelique Spaninks, Zhang Ga a Philipp Ziegler.

David O’Reilly: Eye of the Dream (2018), zdroj: spikeartmagazine.com

Po pristátí v Guangzhou tesne pred svitaním, keď čakám v rade na imigračný úrad, mi z telefónu, ktorý patrí niekomu s menom „Meme Dealer“, prišla táto milá fotka žabiaka Kermita, a to je všetko, zamiloval som sa do Guangzhou. O niekoľko dní neskôr mi iný neznámy človek pošle kresbu delfína v metre.

Myslím, že by som mal zostať bdelý, a tak sa vznášam juhočínskou metropolou ako v tropickom sne, od megamarketu pod plačúcim stromom, k Starbucksu („Ty a Starbucks. Je to väčšie ako káva.“), k megamarketu pod esplanádou, blížiacemu sa k vežiam Nového mesta Zhujiang, ktoré večer žiaria farebnými svetelnými šou, k Starbucksu. Čistá extáza. Základné socialistické hodnoty mesta (prosperita, demokracia, slušnosť, harmónia, sloboda, rovnosť, spravodlivosť, právny štát, vlastenectvo, oddanosť, čestnosť, priateľstvo) sú vyvesené na bilbordoch všade. Potulujem sa okolo polygonálneho dažďového mraku opery od Zahy Hadid, ktorý je nedbalo urobený a rozpadá sa. Rukami môžem prechádzať priamo cez fasádu. Vzadu za budovou opery nájdem dvere do KFC a cez ne najplynulejšiu, najviac sa vlniacu predajňu s kuracím mäsom, v akej som kedy bol.

Kentucky Fried Chicken v budove opery Zahy Hadid, zdroj: spikeartmagazine.com

Večer si prezriem obrovské, bludisku podobné veľkoobchodné trhy s oblečením pri železničnej stanici a africké trhy v okolí Sanyuanli, odkiaľ sa šíri celosvetový obchod s falzifikátmi tenisiek Balenciaga, so všetkým od Supreme a s falošným koženým tovarom Gucci, a v nasledujúcich dňoch pôjdem nájsť hrob Abi Waqqasa, ktorý ako prvý priniesol islam do Číny, a Orchideovú záhradu a park Yuexiu, ktorý je za súmraku osvetlený bielymi LED diódami, a park Xiaogang, kde sa budem čudovať, odkiaľ staré Číňanky poznajú toľko a takých zložitých tanečných zostáv, a mnohokrát sa stratím v kľukatých zákutiach tohto mesta z budúcnosti, až kým nepríde čas ísť si pozrieť nejaké umenie.

Trienále Guangzhou sa koná v Múzeu umenia Guangdong na listnatom ostrove v blízkosti Nového mesta. V tohtoročnom ročníku sa mieša vysoké umenie od Pierra Huygheho, Thomasa Bayrleho, Delie Jürgens a Tabity Rezaire s projektmi nových médií, ako je napríklad Music of the Spheres Charlotte Jarvisovej (2013 – 2015), pri ktorej umelkyňa v spolupráci s bio-vedcom zakódovala nahrávku piesne do špirál DNA, tie zavesila do mydlového roztoku a vyfúkla do bublín, ktoré sa vznášajú okolo liatinových socialistickorealistických sôch v záhrade múzea a hore a ďaleko nad Perlovou riekou. Realita je teraz len pena kultúrneho vyjadrenia.

Charlotte Jarvis: Music of Spheres (2013 – 2015), zdroj: spikeartmagazine.com

O poschodie vyššie od jej bublinových strojov sa nachádzajú animatronické Ústa Wang Yuyang (2015), ktorá na vás pľuje, ak sa priblížite príliš blízko. Sliny sú po celej podlahe. Okná nad ďalším schodiskom sú zakryté, pre Feng Chen’s The Darker Side of Light (2017), čiernymi žalúziami, ktoré sa spievajúc otvárajú a zatvárajú podľa zborového soundtracku, temne sa mihotajú pred blikajúcim výhľadom na panorámu nad protiľahlým brehom a Jarvisove bubliny lietajúce vonku. Na najvyššom poschodí, opäť hore po schodoch, sa mi páčia rotujúce projekcie prachu Wanga Nana vrhajúce na steny prízračné tiene a celovečerná algoritmická simulácia dejín vesmíru od obdobia tesne pred veľkým treskom až po súčasnosť Eye of the Dream (2018) Davida O’Reillyho, ktorá ma unáša v rotujúcej galaxii života a hmoty, tlačiacej sa vpred vo vlne za vlnou gotického psychedelického toku, klenúceho sa k digitálnemu vznešeniu.

Po rannej súkromnej prehliadke sa všetci zúčastnení vyberú na dlhý a zhovievavý kantonský banket a jeden z riaditeľov múzea vstane a prednesie reč o tom, ako je šťastný, že sme mohli spoločne zažiť tento „nádherný rozkvet“. Môj priateľ sa usmieva.

„To sa ti v New Museum nestane,“ hovorí.

Múzeum a záhrada Guangdong, zdroj: spikeartmagazine.com

Ako si môžeme myslieť je predstavenie o technológii a o tom, kam nás môže zaviesť; predstavenie plné nádeje, ktoré ponúka jasnú transhumanistickú víziu sveta kyborgov a umelých inteligencií; svet, ako naznačuje jeden z úvodných textov, „vízií ľudí aj neľudí, strojov a tela s rovnakým postavením, organického a anorganického ruka v ruke“. Vzdelávacie pracovné listy na najvyššom poschodí medzi inštaláciami Wang Nan a Simona Dennyho vyzývajú deti, aby sa zamysleli nad otázkami typu: „Prekonajú nás stroje alebo nás dokonca jedného dňa nahradia? Ako budeme koexistovať s vecami, ktoré sme vytvorili?“ (Tematická aktivita 1) s tým, že „ľudia a stroje sa môžu stať jedným. Predstavte si budúcu podobu ľudstva, navrhnite „budúce ty“.

(Tematická aktivita 2). Dobré otázky na zamyslenie pre každého, ale najmä tu, v delte Perlovej rieky, pol hodiny cesty vlakom od hlavného mesta metaversa, Shenzhen, kde sa navrhuje a vyrába viac svetovej elektroniky ako kdekoľvek inde a kde v novembri minulého roka vedec He Jiankui spôsobil rozruch genetickou úpravou prvých detí na svete, Lulu a Nany, a najmä tu, v Číne, kde sa k technológii pristupuje s úctou. Ako som pochopil, toto je dôležitá súčasť interpretácie marxizmu zo strany vedenia: že jeden človek nemôže zmeniť svetové udalosti, ale nová mocná technológia zmetie dejiny a spoločnosť pred sebou.

Wang Yuyang: Mouth (2015), zdroj: spikeartmagazine.com

Podľa pracovných listov, ktoré som videl, sa predstavy miestnych detí o ich budúcom ja prikláňajú buď k mystickým chimérickým božským bytostiam, alebo k vznášajúcim sa mysľam s nadbytočnými, atrofujúcimi telami; takže v Číne, v Amerike, v mysliach mladých ľudí sa naše sny o konečnej podobe predsa len veľmi nelíšia. Chceme tie isté veci!

Minulý rok čínski cenzori v reakcii na príval meme, ktoré ho prirovnávali k prezidentovi Xi Jinping, zakázali v Middle Kingdom aj Medvedíka Pú. Preto som bol dosť prekvapený, keď som pri prechádzke centrom Guangzhou, vychutnávajúc si vločkovú lotosovú pastu a slané pečivo s kačacím žĺtkom, zbadal tohto huňatého psíka, ktorý okolo mňa poskakoval oblečený ako zakázaný medveď.

Slnečný výhľad As We May Think samozrejme súvisí aj s cenzúrou. V týždňoch pred otvorením boli z trienále vyradení umelci Lawrence Lek, Heather Dewey-Hagborg, Floris Kaayk a Zach Blas a Jemima Wyman, ako aj III. a IV. časť série filmov Haruna Farockého skúmajúcich imaginárne krajiny videohier Parallel I-IV (2014). Niektorí z týchto umelcov sa dotýkali temných vízií a etických otázok týkajúcich sa toho, čo robíme s technológiami: ako je hacking DNA, hacking umelej inteligencie a tlač nových orgánov pre nás samých. Pri iných je však oveľa ťažšie predstaviť si, prečo boli redigované.

Detský pracovný list, zdroj: spikeartmagazine.com

Jedna umelkyňa, ktorá prešla cez cenzúru, mi povedala, že pochybuje, že si zrušené videá pozreli až do konca; že nehľadajú ani tak podvratné posolstvá, ako skôr ich kontext a nestabilné tóny, ktoré umožňujú kritické čítanie. Možno v skutočnosti nehľadali nič. Spomína si, že v dňoch tesne pred otvorením chodili na poschodie a vyberali náhodné predmety z rozsiahlej inštalácie nájdených objektov Yang Jian Forest of Sensors (od roku 2008).

Pýtam sa, aké predmety?

„Neviem,“ hovorí, „boli cenzurované.“

Psík oblečený vo Winnie the Pooh, zdroj: spikeartmagazine.com

Inštalácia Yang Jian je vytvorená z vecí, ako je rozobratá figurína so stieračom namiesto ruky. V prípade formálnej dadaistickej sochy je ťažké povedať, čo je poburujúce a čo nie. Myslím, že život čínskeho cenzora umenia musí byť ťažký. Môj priateľ naznačuje, že radi robia rozhodnutia, ktoré je ťažké vysvetliť alebo pochopiť, pretože takáto nepredvídateľnosť pomáha udržať všetkých v napätí. Pred niekoľkými rokmi začali muži ako Peter Pomerantsev a Adam Curtis hovoriť o tom, ako ruskí politickí technológovia prevzali myšlienky z avantgardného umenia a divadla a použili ich na vytvorenie politickej krajiny, v ktorej už nikto nevie, čo sa deje; teraz tu máme úrady provincie Guangdong, ktoré používajú podobne obskúrne stratégie zmätku, aby si to rozdali s umelcami a kurátormi. Détourners sa stali détourned; taký je moderný spôsob.

Minulý rok som bol na prednáške v Armory, kde Constant Dullart opisoval, ako počas inštalácie výstavy v inom čínskom múzeu jeho diela rozobrali a zavreli ho do akejsi väzenskej cely v suteréne.

„Neviem, prečo by múzeum malo mať v suteréne väzenskú celu,“ povedal, „ale mali ju.“

Yang Jian: Forest of Sensors (2008), zdroj: spikeartmagazine.com

V súčasnosti je v západnom svete umenia toľko cenzúry, väčšinou riadenej samotnými umelcami, že som zabudol, že autoritatívna vládna cenzúra stále existuje. Jednoduchšie časy! V Číne sa aspoň idú pozrieť na niektoré umenie, než ho odsúdia.

Nie som si istý, kto sú noví čínski umelci, ani kde by som ich mohol nájsť. Miestny kritik, ktorého stretávam pred nudnou výstavou malieb a sôch v starom cukrovare, mi hovorí, že najzaujímavejší mladí umelci v krajine budú úplne iní, že ich nebude zaujímať náš starý unavený západný systém galérií, objektov, výstav a tak ďalej, a radšej si vybudujú úplne nový vlastný svet umenia; čo znie skvelo, ale neviem si predstaviť, ako by to mohlo vyzerať?

Hovorí, že nedávno bol na svadbe a v polovici prejavov sa ženích postavil (ženích je pankáč) a začal kričať „fuck capitalism“, „fuck consumerism“. Všetci sú prekvapení, hovorí, lebo je to predsa svadba. Ale všetci to chápu.

Pohľad na Guangzhou, zdroj: spikeartmagazine.com

Posledný večer v Guangzhou som sa metrom odviezol až do Banqiao na predmestí, aby som si pozrel záhradu Yuyin, o ktorej som sa niekde dočítal, že je ako zo sna. Keď tam však dorazím, je obohnaná múrom v tme a nie je v nej vidieť nič okrem špičiek niekoľkých pagod z obdobia dynastie Qing. V tejto starej a opustenej štvrti pracujú ženy do noci v jasne osvetlených odevných dielňach, ktoré sa otvárajú do úzkych uličiek. Niektorí muži majú voľno a popíjajú a fajčia v továrňach. Deti sa hrajú pod strojmi. Ulice smrdia surovými odpadovými vodami, ale nálada je uvoľnená. Na chodníku si mladé dievča trénuje tanečné pohyby a v tomto meste je cítiť radostné pohyby vpred.

Pozdĺž diaľnice k letisku všetko pulzuje dúhovými vlnami svetla. Je to dobrý pocit byť niekde, kde nie je taká beznádej, dokonca ani v skutočne despotickom režime, v meste, ktorého obyvatelia majú dôveru v budúcnosť, a nie umŕtvujúcu túžbu po tom, čo bolo.

Nedávno som čítal niečo, čo znelo viac-menej takto: Veľký smútok obklopil všetkých ľudí na svete, okrem Číňanov.

Kermit, poslaný od „Meme Dealer“, zdroj: spikeartmagazine.com

DEAN KISSICK je spisovateľ z New Yorku a redaktor časopisu Spike.
30 / 1 / 2019
by Dean Kissick
Zdieľaj na Facebook