Esej / DOLE PO ŠPIRÁLE: TALENTOVANÝ PÁN GUWOP

V novej kampani značky Gucci Cruise, ktorú režírovali Harmony Korine a Alessandro Michele, vystupuje raper Gucci Mane. Na obale nového albumu Gucci Mane, ktorý nakrútili Harmony Korine a Alessandro Michele, účinkuje Gucci. Pop sa naďalej živí sám sebou. V súmraku rokov dvetisícdesiatych tu už nič nič neznamená.

Zábery z videokampane Gucci Cruise 2020, zdroj: spikeartmagazine.com

Na konci románu F. Scotta Fitzgeralda „Winter Dreams“ sa muž menom Dexter Green obzerá späť na svoj život. „Kedysi dávno,“ povedal, „kedysi dávno vo mne niečo bolo, ale teraz je to preč. Teraz je tá vec preč, tá vec je preč. Nemôžem plakať. Nemôžem sa starať. Tá vec sa už nevráti.“ Fitzgerald by ešte dlhé roky písal o stratenej mladosti a o tom, čo sa stane, keď večierok vyprchá a s ním aj vaše nádeje; ale čo ak sa večierok nikdy neskončí a nikdy nepríde ráno po ňom? Keby ste mohli mať ďalšiu šancu na tie veci, po ktorých ste vždy túžili, a vrátiť sa na miesto, kde sú dvere stále otvorené, ľadové labute sa ešte neroztopili a bazén je stále taký teplý a lákavý?

Rímska vila La Furibonda sa pýši nepravdepodobným zoznamom hostí: Gucci Mane (nikto si nie je celkom istý, alebo aspoň on to nikdy neprezradil, odkiaľ presne pochádza jeho umelecké meno, ale je možné, že nemá veľa spoločného s talianskym módnym domom a skôr sa odvodzuje od južanského slangu pre „vagínu“; tak či onak, odteraz mu pre prehľadnosť hovorme „Guwop“), Iggy Pop a Sienna Miller, plus množstvo spoločenských žien, grófok, umelcov a kňazov, ktorí tancujú okolo seba alebo si navzájom hrajú na gitarách a husliach. Tu je vznášajúci sa svet, ktorý nakrútil Harmony Korine. Svet, ktorý nikdy celkom neexistoval, ako všetky Korineho svety. Predáva nám sen; taký, ktorý pripomína Fitzgeralda alebo Veľkú nádheru (2013) Paola Sorrentina, o ktorej by mi môj priateľ Clive povedal, že je to najlepšia úvodná scéna na svete, alebo niektorú z tých ďalších veľkých párty, ktoré nikdy v skutočnosti neboli.

Američan na honosnej oslave v Ríme by mohol byť scénou spred sto rokov. Toto pre mňa znamená Amerika, ak vôbec niečo znamená: prísľub, že sa vám splnia všetky vaše sny. Že svet je váš. To je to, čo sa spieva v každom rape o predávaní koksu na tých nárožiach, vždy na tých nárožiach, o naháňaní sa za svojimi snami; to, čo sa opakovane odohráva v pomalších nepresvedčivých tónoch a disonantných zvukových stopách v rozvláčnych príbehoch prestížnych televíznych boxov týkajúcich sa života konfliktných, amorálnych otcovských postáv s tajnou históriou; a vypisované v dlhých titulkoch pod zmyselnými autoportrétmi zhotovenými na telefóny; a posielané dvakrát ročne nahor a nadol po prehliadkových mólach; a vystavované v masívnych galériách v Chelsea držaných v leštenej nerezovej oceli ako chalkolitické telá v ľade: Svet je tvoj. Tvoj! A jasné, že sú to všetko lži, ale aj tak neviem, ako veriť v niečo iné.

Raz som bola na párty, ako je tá vo videu, a tancovala som na trap medzi Jennerovcami, supermodelkami a Derekom Blasbergom, pil som šampanské a dokonca som mal sex pri vonkajšej stene Grand Palais. Čo ma nepotešilo. Ale keď náhodou prechádzam tou časťou Paríža, rád sa idem pozrieť na kúsok žltej steny za tým konkrétnym kríkom a spomínam na iné obdobie svojho života. Možno ako Dexter so svojimi zimnými snami. Sám som sa raz zúčastnil aj na kampani Gucci – ako Guwop, tak trochu -, keď som žil v Los Angeles s Edom Fornielesom. Roztočili sme celý svet v troch záberoch. Bol som kreslený platypus, pohltený ilúziami a túžbou, ktorý berie králika menom Yumi na nočný výlet do mesta. Ale opäť, je to len umenie, je to len reklama, nie je to nič skutočné.

Scéna z tejto novej kampane, na ktorej Guwop na masážnom stole v uteráku prijíma hovor, je použitá aj ako obal jeho pripravovaného albumu Woptober II. Hoci sa častejšie uvádza opak, Fitzgerald nakoniec dospel k presvedčeniu, že v americkom živote existujú druhé akty; a Guwop, Gucci Mane, je jedným z veľkých príbehov vzkriesenia tohto desaťročia. Začiatkom roka 2010 utrpel veľmi verejné zrútenie. Príznaky boli viditeľné pre všetkých. Veľký zmrzlinový kornút vytetovaný na tvári; temne presvedčivý kolaps na Twitteri, v ktorom z neho ohováranie vytekalo ako prameň čistého obsahu; strašná závislosť od sirupu proti kašľu, ktorá ho začala premáhať v roku 2013. Toho leta vydal pravdepodobne najzraniteľnejšiu, na hrane trapu stojacu skladbu, akú kedy nahral, „Hell Yes„, ktorú zdobili smutné padajúce melódie ako splachovanie večerného dažďa po oknách a ktorú FACT opísal ako skladbu s „dierami, cez ktoré vidíte prázdnotu“. Do Vianoc sedel vo väzení za strelné zbrane. A potom…

Keď sa o rok neskôr vrátil domov a žiaril zdravím, zmenil sa natoľko, že populárna konšpiračná teória naznačovala, že ho vo väzení naklonovala CIA z nejasných dôvodov (ale nikto z informátorov sa k tomu nehlásil). Teraz je tvárou Micheleho kolekcie Cruise a životom jeho strany; nie je ani tak chudobným šašom, ako skôr veselou postavou starého otca. „Guwop,“ poznamenáva jeden z komentátorov na YouTube, „jediný rozumný.“ Vo svete plnom šantánov a klaunov je muž s kornútkom zmrzliny na tvári obrazom rozumu. Obsadiť Gucciho Manea do kampane značky Gucci znamená pozrieť sa okolo seba a povedať si: „To všetko? To nie je skutočné.“ V našich životoch nikdy nenájdeme Veľkú krásu, pretože neexistuje. Ale vždy budeme obklopení obrázkami Veľkej párty, ktorá sa nikdy nekončí a nikdy nezačína, tam niekde hore v našich snoch.

 

DEAN KISSICK je spisovateľ z New Yorku a newyorský redaktor časopisu Spike.

 

27 / 10 / 2019
by Dean Kissick
Zdieľaj na Facebook