Speed Date / MICHAL JANÁK, architekt, PLURAL

Odkiaľ si?
Petržalka, Dvory (Bratislava).

Kde si študoval?
V Bratislave a v Gente.

Kto bol/a najlepší/ia učiteľ/ka?
Kris Scheerlinck.

Čo boli/sú  tvoji rodičia?
Geológovia. Otec stále aktívne.

Čo ťa nebaví?
Cestovanie. Kombinácia panického strachu z omeškania, respektíve zabudnutia niečoho a všeobecnej netrpezlivosti.

Čo si naposledy robil a fakt ťa to bavilo?
Učil som sa šoférovať. Musel som sa pri tom nevyhnutne sústrediť na konkrétnu činnosť, čo bolo upokojujúce a zároveň vzrušujúce.  Taktiež mi to pripomenulo všeobecné potešenie z nadobudnutia novej schopnosti.

Čo počúvaš?
Vyberám si z toho, čo mi odporučia rôzne zdroje, ktorým dôverujem. Nedá sa povedať, že by som niečo počúval konzistentne a dlhodobo. Pri špecifických udalostiach sa však časom vytvorili určité rituály. Napríklad Nine Inch Nails pri vypracovávaní súťažných návrhov.

Obľúbený film, animák?
Filmy konzumujem pomerne spotrebne. To znamená, že nie som schopný ich vidieť viac krát (až keď na ne zabudnem). Navyše, filmy už stratili schopnosť kolektívneho prežitia. Témou konverzácií sú dnes zväčša seriály, minisérie. Za posledné roky mi v pamäti utkvel Show me a Hero.

Koho uznávaš ako autoritu v svojom odbore  a mimo neho a prečo?
Ako autoritu by som nedefinoval praktizujúcu architektku/architekta. Skôr osobu, ktorá kriticky reflektuje priestorovú produkciu, alebo dáva priestor takejto reflexii. Na pravidelnej úrovni je zaujímavé sledovať osoby ako Koolhaas, Mouffe, Eisenman, Aureli, Bourriaud, Jacob, Bratton, Moravčíková, Tamburelli, Self, Moravanszky, DeClerck, HUO, Topolčanská, Geers, Gallanti, Ruby, Fabrizi & Lucarelli, Zenghelis, Munteanu, (…)

Akú vec si si naposledy kúpil?
Zväčša si kupujem iba utilitárne veci. Mal by som si kúpiť Niečo. Mám však pocit, že všetko, čo potrebujem, mám a na upgrade ešte nemám.

Kupuješ si odbornú literatúru? Čo konkrétne naposledy?
Naposledy Making Heimat. Germany, arrival country (Atlas bývania pre utečencov), The Artist as Curator: An AnthologyThe Art of Inequality: Architecture, Housing and Real estate.

Chodíš voliť?
Ak je to možné, tak áno.

Kto robí najlepšie párty?
Už nie.

Obľúbená kupola?
Polkupola. Cortile del Belvedere, Vatikán/Donato Bramante.

Šaty na párty. Od koho?
Asi som ešte nešiel na takú párty, kam by sa patrilo obliecť si niečo od niekoho. Jil Sander?

Hrdina z minulosti?
Marx bol pravdepodobne hrdina mojich hrdinov. Ich. Je to však spoločný menovateľ.

Máš nejaké stereotypy pri tvorbe? Ako sa prejavujú?
V tvorbe samotnej sa stereotypov neobávam, naopak, vedome pracujeme s priestorovými typmi. Ich interpretácia však tiež môže skĺznuť do mechanizácie postupov, pričom sa vytráca naivita.

Čo máš na ploche?
Plochu vidím iba pri bootvaní, ale pre tie chvíle tu mám skript, ktorý skrýva jej obsah.

Najlepší/najkrajší dom?
Náročné. Ak by som kategóriu zúžil na individuálne obydlie, tak Maison à Bordeaux od OMA, tým, že artikuluje duch konca dejín 90. rokov – Čo je možné povedať, keď všetko bolo povedané? Môžeme špekulovať a interpretovať v intenciách paranoidno-kritickej metódy. Dom je teda akousi zvrátenou encyklopédiou priestorových ambícii 20. storočia. Pozostáva z množstva protichodných tém, ktoré je možné odkrývať. Táto komplexnosť však drží pokope jasnými formálnymi gestami. Vzťah gesta a elementu je vždy vyjednaný a precízny. Projekt pripomína obdobie, kedy bývanie ešte bolo živou architektonickou témou, ku ktorej sa dá pristupovať aj naivne.

Najlepšia výstava, dielo?
To je nemožné určiť. Podľa okolnosti si veľmi selektívne spomínam na rôzne diela a výstavy, tie ale nemusia byť tie naj-lepšie. Zásadné diela a výstavy sú pravdepodobne také, ktoré dokážu kanonizovať špecifickú interpretáciu reality, presiahnu samé seba v zmysle zážitku, a preto je dôležité sa k nim vracať. Úprimne, neviem, či mám taký vekový odstup, aby som dokázal zhodnotiť, že som také navštívil.

Čo z domácej a zahraničnej scény rešpektuješ? A prečo?
Ak v tom je nejaký vzorec, tak produkciu, ktorá je naivná, naliehavá, seba-vedomá, precízna a vyargumentovaná.

Morálka alebo peniaze?
Aj nemorálny človek je korumpovateľný k dobru.

Výnimočná kniha?
Aldo Rossi: Architektúra mesta.

Optimista, pesimista, nihilista?
To je ako s tou Schrödingerovou mačkou.

Máš nejaké hobby?
Internet.

Individuálne alebo v kolektíve?
V kolektíve.

Slovensko – zem zasľúbená?
Nie, lebo tých, pre ktorých by mohla byť, nechce.

 

plural.sk
@plural_architecture

 

16 / 10 / 2017
by MAG D A
Zdieľaj na Facebook